Connect with us

Kultura

Ambasador Kościółek

Kultura. Wśród ambasadorów zachodniopomorskiej kultury wyróżnionych w tym roku nagrodą „Pro Atrte”, znalazł się Marek Kościółek.

Opublikowane

w dniu

Nagrody wyróżnionym wręczyła w piątek, 30 września br. w „Operze na Zamku” w Szczecinie, członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska oraz wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Teresa Kalina.

Działający od lat w Maszewie, Goleniowie i nie tylko Marek Kościółek (na zdjęciu trzeci od lewej) – jest reżyserem, aktorem, społecznikiem, politologiem i pedagogiem. W 2002 roku założył „Teatr Krzyk”. Organizuje ogólnopolskie festiwale teatralne oraz współtworzy międzynarodowe akcje społeczno-kulturalne. Współpracuje z artystami niezależnymi z Niemiec, Ukrainy, Albanii, Norwegii, Włoch, Hiszpanii Azerbejdżanu, Rosji i Białorusi. Od 2002 roku prowadzi warsztaty teatralne w Polsce i Europie. Zdobył wiele nagród i wyróżnień na kilkudziesięciu ogólnopolskich festiwalach oraz otrzymał nagrody w dziedzinie teatru alternatywnego. Występował m.in. na: Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, Międzynarodowym Campusie Artystycznym FAMA, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „MALTA” i Ogólnopolskim Festiwalu „Windowisko”. Jest współtwórcą działań artystycznych realizowanych we współpracy z Fundacją Dobra Wola z Krakowa, Pracownią Alternatywnego Wychowania z Łodzi, Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Gryficach, a także współtwórcą idei Zachodniopomorskiej Ofensywy Teatralnej. W 2013 roku założył grupę teatralną Ujście w Świnoujściu. Obecnie aktor w Teatrze Gdynia Główna, Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu oraz instruktor teatralny w Ośrodku Kultury i Sportu w Maszewie.

Nagroda „Pro Arte” przyznana za całokształt działalności artystycznej, za różnorodność i niezależność w sztuce teatru oraz za osiągnięcia na ogólnopolskiej i międzynarodowej scenie teatralnej „Teatru KRZYK” i wieloletnią inspirującą pracę na rzecz młodzieży i lokalnej społeczności.

Nagrody „Pro Arte” przyznawane są w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w województwie zachodniopomorskim. To wyróżnienia za całokształt działalności lub osiągnięcia o istotnym znaczeniu dla regionu. Laureaci otrzymują statuetki, dyplomy oraz gratyfikacje finansowe w wysokości 15 tys. zł.

red.

powiązane – „Koncepcja nowego domu kultury na półkę”

Kultura

Wieczór z klasyką

Kultura. Wieczór z Klasyką – koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego.

Opublikowane

w dniu

Gmina Goleniów oraz Goleniowski Dom Kultury zapraszają na wyjątkowy koncert zespołu Impression Saxophone Ensemble, który specjalizuje się w wykonaniach muzyki klasycznej i współczesnej.

Niedziela, 18 maja 2025 r.
Godzina 17:00
Sala koncertowa GDK, ul. Słowackiego 1 (wejście od ul. Młynarskiej)
Wstęp bezpłatny

Pod batutą prof. Dariusza Samola zabrzmią utwory od baroku po współczesność – usłyszymy m.in. dzieła Haendla, Bacha, Vivaldiego, Haydna oraz kompozycje Takatsugu Muramatsu i Andre Jeana Dervaux.

Gościnnie wystąpią także młodzi, utalentowani muzycy z Saxademus Quartet – studenci Akademii Sztuki w Szczecinie, nagradzani na międzynarodowych konkursach.

red.

powiązane – „Krzyż na dwutysiąclecie Odkupienia”Krzyż na dwutysiąclecie Odkupienia

Kontynuuj czytanie

Kultura

Goleniowskie fotohistorie

Kultura. Dzisiaj otwarto wystawę „Goleniowskie Fotohistorie”.

Opublikowane

w dniu

Można ją ogladać do 23 listopada 2024 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Goleniowie. Fotografie pochodzą ze szklanych negatywów odnalezionych na strychu domu Mariana Dałkiewicza, pierwszego powojennego fotografa Goleniowa.

red.

powiązane – „Mieszkaniec zasłużony”

Kontynuuj czytanie

Kultura

Krzyk w Kanadzie

Kultura. Teatr KRZYK z Maszewa reprezentuje Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Kanadzie 3-13 września.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje teatr, Krzyk do Kanady został zaproszony przez organizatorów jako jedyny reprezentant naszego kraju i pokaże (dwukrotnie) nagradzany już wielokrotnie w kraju i za granicą autorski minimalistyczny spektakl „Hej, Ty” w reżyserii Anny Giniewskiej i Marka Kościółka.

W przedstawieniu występują: studentka Akademii Sztuki w Szczecinie Aleksandra Czubińska oraz absolwentka tejże uczelni Nikola Palej.
Poza spektaklami Marek Kościółek i Nikola Palej przeprowadzą autorski warsztat teatralny z uczestnikami Festiwalu, będą rozmawiać o współpracy i prezentować na forum działania Zachodniopomorskiej OFFensywy Teatralnej w naszym województwie.

To pierwszy wyjazd za ocean maszewskiej grupy odkąd została założony w Maszewie w roku 2002 przez Marka Kościółka i Annę Giniewską (oboje na zdjęciu).

W Festiwalu w Montrealu i Mont-Laurier (prowincja Quebec) zagrają teatry z Kanady, Argentyny, Armenii, Senegalu, Rumunii, Słowacji, Niemiec, Francji, Iraku, Iranu, Włoch, Belgii, Dominikany, Kolumbii oraz Filipin.
Wyjazd Krzyku, to spore wyróżnienie, ale i wyzwanie logistyczne i finansowe dla teatru. Dlatego tym bardziej cenne jest wsparcie Polskiego Instytutu Adama Mickiewicza (Państwowa Instytucja Kultury).
Wsparcia teatrowi Krzyk przy wyjeździe do Kanady udzieliły również Zachodniopomorska OFFensywa Teatralna oraz Nadleśnictwo Nowogard.

red.

powiązane – „Renowacja elewacji”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie