Nagrody wyróżnionym wręczyła w piątek, 30 września br. w „Operze na Zamku” w Szczecinie, członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska oraz wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Teresa Kalina.
Działający od lat w Maszewie, Goleniowie i nie tylko Marek Kościółek (na zdjęciu trzeci od lewej) – jest reżyserem, aktorem, społecznikiem, politologiem i pedagogiem. W 2002 roku założył „Teatr Krzyk”. Organizuje ogólnopolskie festiwale teatralne oraz współtworzy międzynarodowe akcje społeczno-kulturalne. Współpracuje z artystami niezależnymi z Niemiec, Ukrainy, Albanii, Norwegii, Włoch, Hiszpanii Azerbejdżanu, Rosji i Białorusi. Od 2002 roku prowadzi warsztaty teatralne w Polsce i Europie. Zdobył wiele nagród i wyróżnień na kilkudziesięciu ogólnopolskich festiwalach oraz otrzymał nagrody w dziedzinie teatru alternatywnego. Występował m.in. na: Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, Międzynarodowym Campusie Artystycznym FAMA, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „MALTA” i Ogólnopolskim Festiwalu „Windowisko”. Jest współtwórcą działań artystycznych realizowanych we współpracy z Fundacją Dobra Wola z Krakowa, Pracownią Alternatywnego Wychowania z Łodzi, Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Gryficach, a także współtwórcą idei Zachodniopomorskiej Ofensywy Teatralnej. W 2013 roku założył grupę teatralną Ujście w Świnoujściu. Obecnie aktor w Teatrze Gdynia Główna, Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu oraz instruktor teatralny w Ośrodku Kultury i Sportu w Maszewie.
Nagroda „Pro Arte” przyznana za całokształt działalności artystycznej, za różnorodność i niezależność w sztuce teatru oraz za osiągnięcia na ogólnopolskiej i międzynarodowej scenie teatralnej „Teatru KRZYK” i wieloletnią inspirującą pracę na rzecz młodzieży i lokalnej społeczności.
Nagrody „Pro Arte” przyznawane są w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w województwie zachodniopomorskim. To wyróżnienia za całokształt działalności lub osiągnięcia o istotnym znaczeniu dla regionu. Laureaci otrzymują statuetki, dyplomy oraz gratyfikacje finansowe w wysokości 15 tys. zł.
red.
powiązane – „Koncepcja nowego domu kultury na półkę”