Connect with us

Aktualności

5 lat, 2 kadencje, bez JOW

Pięcioletnia kadencja władz samorządowych, dwukadencyjność urzędu burmistrza (liczona od 2018 roku), zmiana sposobu wyboru gminnych radnych – to podstawowe zmiany w ordynacji wyborczej do samorządów, które mogą zainteresować mieszkańców powiatu goleniowskiego, planujących oddać swój głos w najbliższych wyborach samorządowych.

Opublikowane

w dniu

Projekt ustawy nowelizującej ordynację został już przegłosowany przez Sejm. Wciąż jest tylko projektem, bo jeszcze głosowanie w Senacie i podpis prezydenta. Mało prawdopodobne, by doszło do rewolucji. Co więc zawiera projekt?

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci nadal będą wybierani w wyborach bezpośrednich (a był pomysł, by znów ich namaszczali radni, jak było do 2002 roku). Wydłużona zostanie ich kadencja, z 4 do 5 lat. Ale równocześnie wprowadzone zostanie ograniczenie – nie więcej niż dwie kadencje na urzędzie.

Zrezygnowano z pomysłu, by umożliwić kandydowanie na urząd wójta, burmistrza czy prezydenta osobom niezameldowanym w danej gminie. Tak więc nadal wybierać będzie można wyłącznie spośród „swoich”.

Wydłużona zostanie kadencja radnych, również do 5 lat. Oni nie będą mieć jednak ograniczenia liczby kadencji. Ważną zmianą będzie za to likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW) w gminach liczących powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Zamiast wyborów większościowych – w Goleniowie i Nowogardzie wybory będą proporcjonalne, jak przed rokiem 2014. Będziemy głosować na listy kandydatów, zaznaczając jednego z nich. Wynik wyborów będzie ustalany zapewne metodą d’Hondta, dość skomplikowaną i premiującą te komitety, które zdobędą dużo głosów.

Nie będzie już głosowania korespondencyjnego. W imię uchronienia się przed możliwością manipulacji przy głosowaniu zamknięto jedną z dróg głosowania osobom, które nie są w stanie dotrzeć do lokali wyborczych. Nieoczekiwanie posłowie PiS wycofali się z szeregu kontrowersyjnych pomysłów, dotyczących przede wszystkim organizacji wyborów. Nie będą się tym zajmować wyznaczani odgórnie „komisarze”, lecz tak jak dotąd – władze samorządowe. Oznacza to, że na poziomie lokalnym zostanie kontrola nad sposobem podziału gminy na okręgi wyborcze. Jednym to się podoba, innym nie – faktem jest, że do rzetelności pracy komisji wyborczych w Goleniowie nigdy nie było istotnych zastrzeżeń.

Dużo emocji budzi zmiana dotycząca ważności oddanego głosu. Zgodnie z projektem, głos będzie ważny, jeśli w kratce znajdzie się znak X, czyli co najmniej dwie skrzyżowane linie. Zastrzeżenia biorą się stąd, że projekt dopuszcza również znaki w innych kratkach, co zdaniem krytyków otwiera nie tyle furtkę, co drzwi od stodoły dla najprzeróżniejszych manipulacji. Dotąd tolerowano różne dopiski i skreślenia, o ile nie znajdowały się one w kratkach przeznaczonych dla znaku X. Zmiana będzie więc istotna. Na ile – okaże się przy liczeniu głosów w trakcie październikowych wyborów.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie