Connect with us

Nowogard

400 tys zł oszczędności rocznie

Nowogard. Celowy Związek Gmin R-XXI po raz kolejny inwestuje w przyszłość energii elektrycznej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje związek, szacuje się, że w wyniku wybudowania nowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 1 MW w Słajsinie, nastąpi obniżenie emisji gazów cieplarnianych o ok. 795,95 ton równoważnika dwutlenku węgla. Będzie to już trzecia instalacja fotowoltaiczna na terenie Regionalnego Zakładu Gospodarowania Odpadami w Słajsinie. Poprzednie umiejscowione są na dachach budynku technicznego, hali kompostowni i hali sortowni o łącznej mocy 0,41 MW. Energia wyprodukowana z nowo wybudowanej instalacji o mocy ok. 1 MW podobnie jak poprzednie wykorzystywana będzie na potrzeby funkcjonowania Zakładu, co pozwoli zaoszczędzić na zakupie energii elektrycznej dodatkowo powyżej 400 tysięcy zł rocznie.

31 grudnia 2020 roku Celowy Związek Gmin R-XXI podpisał umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego o dofinansowanie projektu pn.:
„Budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy około 1 MWp na terenie Regionalnego Zakładu Gospodarowania Odpadami w Słajsinie na działce nr 66/8 o powierzchni 2,8318 ha, obręb Słajsino, gmina Nowogard

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020

Całkowita wartość projektu: 5.020.804,27 PLN
Wartość dofinansowania z EFRR: 1.951.487,30 PLN
Wkład własny Beneficjenta: 3.069.316,97 PLN

W ramach realizacji projektu zostanie wykonana instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 MWp na terenie Regionalnego Zakładu Gospodarowania Odpadami w Słajsinie, w gminie Nowogard.
Koszty związane z realizacją projektu (budową instalacji fotowoltaicznej) są wydatkami rozwojowymi, bezpośrednio związanymi z podniesieniem poziomu ochrony środowiska poprzez inwestycje w instalację do produkcji energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii (OZE).

Farma fotowoltaiczna zlokalizowana zostanie w Słajsinie, gmina Nowogard na działce nr 66/8 o powierzchni 2,8318 ha, obręb Słajsino, gm. Nowogard.

Realizacja projektu polega na budowie instalacji fotowoltaicznej o mocy około 1,0 MWp (±5%) składającej się z około 3180 modułów o mocy jednostkowej minimum 300 Wp, posadowionych na gruncie, na dedykowanej konstrukcji wsporczej.
Ponadto projekt zakłada drogi dojazdowe techniczne oraz ogrodzenie terenu.
Podstawowe parametry instalacji fotowoltaicznej wraz z konstrukcją wsporczą:
• Moc całkowita: około 1000,0 kWp
• Powierzchnia zabudowy/ powierzchnia pod instalacją fotowoltaiczną: 4934,9 m2
• Maksymalna wysokość konstrukcji wsporczej: 2,7 m
• Odległość między stelażami: od 7 do 7,5 m

Teren inwestycji zostanie otoczony ogrodzeniem modułowym z siatki stalowej.
Teren oświetlony zostanie lampami LED przystosowanymi do współpracy z systemami monitoringu wizyjnego.
Zastosowanie monitoringu wizyjnego będzie miało znaczący wpływ na ochronę terenu inwestycji.
Wykonane zostaną techniczne drogi utwardzone z materiału chłonnego, tłucznia.
Teren inwestycji zostanie zaopatrzony w wodę użytkową do mycia instalacji PV.
Ponadto przewiduje się nasadzenia zieleni mającej docelowo stanowić barierę wizualną dla nowo wybudowanej instalacji fotowoltaicznej. Oprócz bariery wizualnej nasadzenia winny mieć także jak największy wkład w ujemny bilans CO2.

Wybudowana instalacja fotowoltaiczna wpływa na poprawę efektywności energetycznej Województwa Zachodniopomorskiego przede wszystkim poprzez wzrost poziomu wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenie oddziaływania przedsięwzięcia.
Stanowi wkład w poprawę jakości i standardów ekosystemu, ze szczególnym uwzględnieniem powietrza atmosferycznego.

red.

powiązane – „Fotowoltaika dofinansowana”

Nowogard

Europa więźniom

Nowogard. Spotkanie dotyczące funduszy unijnych odbyło się wczoraj w Zakładzie Karnym w Nowogardzie. O możliwości skorzystania z unijnych środków osadzeni informowani są od 2022 r.

Opublikowane

w dniu

Celem tego spotkania było pokazanie, że można zacząć od nowa nawet po trudnych doświadczeniach, korzystając ze wsparcia funduszy europejskich.

  • Takie spotkania to potrzebny krok w resocjalizacji więźniów, którzy poszukują rozwiązań ich trudnej sytuacji życiowej i zaczynają planować swoje życie po odbyciu kary – powiedziała mł. chor. Małgorzata Ciosek-Kondraciuk z Działu Penitencjarnego ZK Nowogard.
  • W Zakładzie Karnym w Nowogardzie byliśmy po raz trzeci. Staramy się dotrzeć do osób, które mimo trudnej sytuacji życiowej mogą skorzystać ze wsparcia funduszy europejskich i zacząć nowy rozdział w swoim życiu. Nie wykluczamy nikogo, fundusze europejskie naprawdę mogą przyczynić się do powrotu skazanych do społeczeństwa. Pomagają w otwarciu działalności, szkoleniach, doradztwie czy projektach rozwojowych. Wystarczy odrobina chęci – podsumował spotkanie pomysłodawca akcji Jan Borowski.

W spotkaniu wzięło udział 15 osadzonych zainteresowanych tym, w jaki sposób fundusze europejskie mogą pomóc im zorganizować ich życie na nowo po odbyciu kary i zamknięciu procesu resocjalizacji. Pojawiły się pytania o to, w jaki sposób napisać biznesplan i o sposoby na rozszerzenie działalności na rynkach zagranicznych.

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Interna wznawia działalność

Nowogard. Po niespełna czterech miesiącach przerwy wznowi od 25.04.2024 działalność oddział wewnętrzny (interna) szpitala w Nowogardzie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje szpital, przyjmowani będą pacjenci, prowadzone będą procedury medyczne, Oddział Wewnętrzny w nowogardzkim szpitalu będzie mieć także nowego ordynatora.

Za niespełna 2 tygodnie oddział wewnętrzny nowogardzkiego szpitala ponownie zacznie działać i leczyć pacjentów. Interna w szpitalu w Nowogardzie funkcjonowała od czasu powstania tej lecznicy. Jednak od miesiąca lutego przestała z powodu braku wystarczającej ilości lekarzy. Niezbędne wymagania, aby oddział wewnętrzny pracował, to zatrudnienie minimum dwóch lekarzy.

Dyrektor szpitala w Nowogardzie Kazimierz Lembas twierdzi, że od 25.04.2024 oddział wewnętrzny szpitala ponownie będzie służył pacjentom i [porozumiał się już z nowym ordynatorem – jest nim Mariusz Stefański lekarz, specjalista chorób wewnętrznych i alergolog. Na oddziale będą pracowali oprócz ordynatora jeszcze dwaj inni specjaliści.

W tej chwili trwają ostanie prace remontowe i porządkowe przed uruchomieniem oddziału.

red.

powiązane – „Nowa Rada gminy Nowogard”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Ograniczenia na pl. Wolności

Nowogard. Od dzisiaj część Placu Wolności jest zamknięta.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, w związku z kontynuacją prac budowlanych dotyczących realizacji zadania pn:” Rewitalizacja Miasta Nowogard – Zagospodarowanie Placu Wolności: kolejny etap”, z dniem 09.04.2024 nastąpi zamknięcie kolejnego obszaru Placu Wolności w Nowogardzie – zgodnie z załącznikiem graficznym. Nie będzie możliwości korzystania z miejsc parkingowych zlokalizowanych do tej pory w koło Placu Wolności. Wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu. Gmina prosi o o korzystanie z alternatywnych miejsc parkingowych zlokalizowanych w ciągu ulic: 5-go Marca, Kowalskiej, Czarnieckiego, Luboszan, Kościelnej, Warszawskiej ( łącznik pomiędzy ul. Kowalską a ul. Zamkową ).

red.

powiązane – „Wiatr przegnał Czaplę”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie