Connect with us

Aktualności

16 nowych anten

Starostwo powiatowe prowadzi postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę anten sieci komórkowej Aero2. Spółka chce na terenie Goleniowa i gminy zbudować 16 anten nadawczo-odbiorczych.

Opublikowane

w dniu

 Właściciele posesji znajdujących się w obrębie oddziaływania anten otrzymali pisemne powiadomienie o toczącej się procedurze w sprawie wydania pozwoleń na budowę. Zrozumiałe, że sprawa wzbudziła pewne zainteresowanie. Temat nie jest nowy, ma prawie dwa lata. W Urzędzie Gminy i Miasta w Goleniowie do wiosny tego roku toczyło się postępowanie w sprawie wydania warunków zabudowy dla owych szesnastu anten. Decyzje wydano, kiedy inwestor dopełnił wszystkich formalności. Dla inwestycji, jako nawet potencjalnie nie wpływającej na otoczenie, nie był wymagany raport o ich oddziaływaniu na środowisko. Urząd GiM dopełnił obowiązków w zakresie informacji o toczącym się postępowaniu, ogłoszenia były publikowane w BIP urzędu oraz w formie obwieszczeń w miejscach zwyczajowo przyjętych. Starostwo z kolei jest zobowiązane poinformować zainteresowane osoby w formie listownej, stąd urzędowa korespondencja z mieszkańcami gminy. Jedna z anten ma się znaleźć na budynku kościoła św. Jerzego. Jak nam powiedział proboszcz parafii, ks. Wacław Nowak, organem kościelnym uprawnionym do wyrażenia zgody na instalację anteny na budynku kościoła uprawniona jest kuria biskupia. Wobec spełnienia przez inwestora wszystkich wymogów formalnych, taka zgoda została udzielona. „-Antena zostanie zamontowana na jednym z filarów z boku kościoła, oczywiście na zewnątrz budynku. Nie będzie się rzucała w oczy i nie powinna szpecić elewacji kościoła. Z dokumentacji wynika, że zawiśnie dość wysoko i nie będzie oddziaływać na ludzi przebywających wewnątrz budynku” – informuje proboszcz. Spółka Aero2 jest kapitałowo powiązana z właścicielem firmy Polkomtel, operatora sieci Plus. Aero2 zajmuje się dostarczaniem bezprzewodowego internetu szerokopasmowego i przystępuje do budowy na terenie gminy Goleniów własnej sieci nadawczo-odbiorczej. Kilkanaście anten na terenie gminy zapewni sygnału dobrej i wyrównanej jakości praktycznie w każdym miejscu, gdzie będzie zapotrzebowanie. Budowa wielu nadajników pozwoli też ograniczyć do minimum moc każdego z nich. Sumaryczna moc wszystkich nadajników będzie mniejsza, niż jednego nadajnika dużej mocy. Informacja o planach budowy nowych nadajników wywołała zaniepokojenie części mieszkańców gminy, obawiających się ich wpływu na zdrowie ludzi. Warto w tym miejscu zauważyć, że anten różnego rodzaju systematycznie przybywa i przeważnie nie zwracamy na to uwagi. Każdy nadajnik podlega kontroli co do wpływu na otoczenie, a wielkości promieniowania radiowego muszą się mieścić w ramach rygorystycznych norm. Te są w Polsce znacznie ostrzejsze, niż w krajach sąsiednich.  

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie