Connect with us

Goleniów

1,5 mln zł dla ZAZ

Goleniów. Dzisiaj marszałek województwa spotkał się z przedstawicielami organizatorów Zakładu Aktywności Zawodowej w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Podpisano umowę dofinansowującą działalność goleniowskiego ZAZ. Środki na ten cel pochodzą z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

ZAZ w Goleniowie – prowadzony przez gminę Goleniów – otrzyma z tej puli 1 460 000 zł. Oferta tego zakładu to odpowiedź na potrzeby przedsiębiorstw z regionu. – Nasz ZAZ stanowi integralną część Goleniowskiego Parku Przemysłowego. Od początku naszej kadencji w Goleniowie myśleliśmy o tworzeniu centrum usług wspólnych, a więc miejsca, które świadczyłoby usługi dla przedsiębiorstw w parku. I ZAZ w Goleniowie to właśnie robi. Układaliśmy ofertę ZAZ-u w oparciu o badanie rynku – mówił burmistrz gminy Goleniów.

ZAZ prowadzi pracownię gastronomiczną, myjnię samochodową, pralnię wodną, dział montaż i demontaż, dział poligrafii oraz oferuje usługi ogrodnicze i utrzymania czystości. Obiekt powstał też z myślą o absolwentach Goleniowskiej Szkoły Specjalnej. Burmistrz zwracał uwagę na bardzo ważny aspekt społeczny. – Najważniejszą dla nas rzeczą było uwolnienie osób ze specjalnymi potrzebami z „więzień czwartego pietra”. Absolwenci szkół, przy braku dostępu do warsztatów terapii zajęciowej, próbowali wejść na otwarty rynek pracy. To kończyło się zazwyczaj niepowodzeniem – mówił burmistrz. W tym roku w goleniowskim zakładzie pracować będzie 140 osób z niepełnosprawnościami.

Oprócz środków z budżetu województwa zachodniopomorskiego na roczne budżety ZAZ-ów składają się także inne źródła finansowania. To środki wypracowane przez placówki, środki własne organizatorów ZAZ-ów, środki z Systemu Obsługi Dofinansowań i Refundacji za zatrudnianie pracowników z niepełnosprawnością (PFRON) oraz środki PFRON będące w dyspozycji marszałka (27 mln zł).

Koszt rocznego pobytu osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, zatrudnionej w zakładzie aktywności zawodowej wynosi obecnie 37 tys. zł.

red.

powiązane – „Ponad 5 mln zł dla ZAZ”

Goleniów

Rozbudowa w Białuniu

Goleniów. Zespołu Szkół w Białuniu będzie nowoczesny i dostosowany do potrzeb uczniów – gmina ogłosiła przetarg na rozbudowę obiektu szkoły, a na oferty wykonawców czeka do 30 kwietnia 2024 r.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, inwestycja będzie polegała na dobudowaniu nowego skrzydła, przeznaczonego w całości na prowadzenie działalności przedszkolnej. Projekt zakłada budowę parterowego budynku przedszkola o powierzchni użytkowej ok. 438 m2, połączonego z istniejącym budynkiem szkoły za pomocą łącznika.

Nowe skrzydło pomieści 5 grup przedszkolnych. W obiekcie zaplanowano 5 sal dydaktycznych z dostępem do własnego zaplecza sanitarnego. Sale połączone będą ciągiem komunikacyjnym, który poprzez 2 szatnie będzie połączony z istniejącym budynkiem ZSP.

Obiekt będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, bez barier architektonicznych, a całość zaprojektowana, jako budynek niskoenergetyczny.

Zaplanowana inwestycja realizowana będzie w formule „Zaprojektuj wybuduj”. Wykonawca będzie miał 460 dni od momentu podpisania umowy na zaprojektowanie, wybudowanie i oddanie do użytkowania nowego obiektu.

Gmina Goleniów uzyskała dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski
Ład w kwocie 1.999.900 zł., co stanowi 85% dofinansowania.

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Natowscy żołnierze sadzili las

Goleniów. Wczoraj kwietnia żołnierze Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO w Szczecinie postanowili posadzić las.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje nadleśnictwo, okazją było 25 rocznica powołania jednostki. Żołnierze z 18 państw wraz z pracownikami Nadleśnictwa Goleniów posadzili sadzonki buka obok miejsca, w którym ponad 150 lat temu, w roku 1871 posadowiono kamień ku pamięci pokoju frankfurckiego, kończącego wojnę prusko- francuską i posadzonego wtedy świerka, który jest dzisiaj najbardziej okazałym i chronionym, jako pomnik przyrody okazem na terenie nadleśnictwa.

fot. A. Nowak

red.

powiązane – „Piłowanie wałka”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Towarzystwo świętowało

Goleniów. Towarzystwo Walki z Kalectwem Koło terenowego Goleniów świętowało dzisiaj 20-lecie powstania.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, blisko 200 osób spotkało się dzisiaj ZAZ-ie, by z tej okazji świętować i okazać wsparcie dla działalności tego wspaniałego stowarzyszenia.

Gratulacje i słowa uznania padły od wielu osób, w tym od władz gminy oraz zaprzyjaźnionych stowarzyszeń. Przed zgromadzonymi wystąpili: Dariusz Olejnik, Łukasz Murach i „Niezapominajki”.

Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego z rąk członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego otrzymali: Krystyna Daszuta – prezes goleniowskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem, Jan Machowicz oraz Jan Kowalewski.
Towarzystwo Walki z Kalectwem od lat spełnia ważne cele w naszej gminie, pomagając osobom niepełnosprawnym oraz prowadząc działania edukacyjne i integracyjne. Dzięki ich zaangażowaniu i oddaniu, wiele osób mogło znaleźć wsparcie i pomoc w trudnych chwilach.

red.

powiązane – „II Tura – Banach-Sypień”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie